четвер, 17 жовтня 2019 р.

Конспект першого уроку 2017


Конспект першого уроку 2017 «Я – громадянин України – європейської країни».
Мета уроку: Сприяти усвідомленню учнями місця України серед інших країн, особливо Європи, допомогти зрозуміти важливість Європейського об’єднання, приналежність України до європейської сім’ї народів, акцентувати увагу на необхідності розширення знань про Україну як можливого члена Євросоюзу, розширювати знання учнів про Європейський Союз, країни, які в нього входять, сприяти формуванню нового європейського світогляду молоді, розвивати навички творчого мислення учнів шляхом їхнього включення у полеміку, формувати моральні пріоритети, які визначають людину найвищою цінністю.
Обладнання: комп’ютер, презентація.
Епіграф: Ті держави здатні стати великими, у яких великі малі люди. О. Довженко
Актуалізація опорних знань.
Нам постійно твердять про те, що Україна вже є європейською державою, але чи це дійсно так?
Напевно, Україна зможе по праву вважатися такою, коли в кожного її громадянина будуть європейська свідомість, європейське мислення, європейське бачення, європейська поведінка і … європейський рівень життя. Коли кожен зможе з гордістю сказати: «Я – громадянин України! Я – громадянин Європи!» Що особисто я можу зробити, щоб моя рідна країна стала ближчою до Європи? Саме своїми власними руками, а не через підписування численних декларацій.
Саме своїм власним розумом, а не через сліпе слідування чужим гаслам. Саме своїм власним духом, а не через постійне повторювання заїжджених ідей.
Я можу! Я можу мислити по-європейськи, робити по-європейськи, бачити по-європейськи та показувати це всьому світові, у якому місці я б не перебував.
«Для того, щоб почати велику подорож – потрібно зробити перший крок», – сказав Лао-Цзи. Він не знав, що через багато років, ця фраза стане філософією Євроінтеграційної політики України, де кожен повинен усвідомити свою Європейську приналежність, тим самим зробивши такий важкий перший крок.
Основна частина
Тема нашого першого в цьому навчальному році уроку «Я – громадянин України – європейської країни». На перший погляд – нічого нового для нас. Адже за своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська.
Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Україна – єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Наша Батьківщина межує з сімома країнами.
• Назвіть ці країни (Росія, Білорусія, Польща. Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова).
• Південну частину омивають води… Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами. Назвіть їх (Туреччина, Болгарія, Грузія та інші).
Отже, майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу.
Ще в 1994 році Президент України Леонід Кравчук підписав Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС. І це була перша угода між ЄС та країнами колишнього Радянського Союзу.
Та кожен справжній європеєць любить та знає історію своєї країни. Святою для кожного є земля, де він народилася і зробив свій перший крок. І чим дорослішою стає людина, тим глибшає її любов до батьківщини…
Тому недивно, що наші предки залишили для нас велику спадщину у вигляді віршів, картин, вишиванок, пісень, музики, пам’яток архітектури тощо.
– Пригадаймо видатних українських поетів і письменників (Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко, М.Коцюбинський, О.Олесь, Д.Павличко, П. Грабовський).
А зараз перевіримо ваші знання про нашу країну.
Бліц-турнір «Моя Україна»
1. Що ми відзначаємо 23 серпня? (День Прапора).
2. Коли ми святкуємо День незалежності України? (24 серпня).
3. У якому році була прийнята Конституція незалежної української держави? (1991 рік)
4. Із скількох областей складається Україна? (24 і Республіка Крим)
5. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)
6. Хто написав музику до нього? (Михайло Вербицький)
7. Назвіть прізвище першого космонавта України? (Леонід Каденюк)
8. Який найбільший звір України? (Зубр)
9. Яка найбільша морська тварина живе в Україні? (Дельфін)
10. Назвіть державні символи України?
11. Назвіть народні символи України?
Діалог учителя з учнями:
• Усім знайомий вислів: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь».
• Хто є автором цих відомих рядків? (Т.Г. Шевченко).
• Як ви розумієте цей вислів?
(Серед низки учнівських відповідей необхідно зосередити увагу на таких:
• для успішного розвитку України, її процвітання необхідно сумлінно працювати, любити Батьківщину,
• знати та поважати історико-культурні особливості держав-сусідів;
• вивчати досвід інших країн;
• український народ з його культурною спадщиною, гуманістичною ментальністю достойний зайняти гідне місце в Європі, зокрема стати членом ЄС).

Європейський Союз (ЄС) – European Union (EU) – це об’єднання країн Європи, які через створення спільного ринку, економічного та валютного союзу, а також шляхом реалізації спільної політики й діяльності мають на меті забезпечити безперервне економічне зростання, соціальний розвиток і згуртованість держав-членів.
Європейський Союз був створений у 1992 році. Але починається історія поступового об'єднання країн Європи ще після 2 світової війни, коли країни усвідомили, що треба подолати багаторічну ворожнечу, бажання захоплювати чужі території, вважати одні нації кращими за інші.
До ЄС входять 28 країн. Столицею Європейського Союзу є Брюссель.
Україна упевнено стоїть на шляху євроінтеграції. Уже починаючи з літа 2017 року без візи можна відвідати практично будь-яку країну ЄС. Виняток – Великобританія та Ірландія, які є членом Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони.
Європейський Союз треба сприймати як єдиний організм у поєднанні усіх його інтеграційних складових – економічних, соціальних, політичних, правових. Національні держави, що входять до його складу, разом з тим, залишаються незалежними та суверенними.
Спершу Європейський Союз був заснований шістьма країнами (Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Люксембург), але після цього відбулось сім етапів послідовного розширення ЄС, що наразі нараховує 28 членів.
Хронологія вступу країн до ЄС
1957 рік: Бельгія, Німеччина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція; 1973 рік: Великобританія, Данія, Ірландія;
1981 рік: Греція;
1986 рік: Португалія, Іспанія;
1995 рік: Австрія, Фінляндія, Швеція;
2004 рік: Латвія, Литва, Естонія, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Угорщина, Кіпр;
2007 рік: Болгарія, Румунія;
2013 рік: Хорватія.
На даний момент три країни мають статус кандидатів на вступ до ЄС: Македонія, Туреччина, Чорногорія.
В 2016 році Великобританія на референдумі висловилась за вихід з ЄС (брекзіт)
Географічне лото
(Діти отримують 2 набори карток – один з назвами країн, інший – з столицями. Їм необхідно розкласти картки у відповідності один з одним – країна та її столиця. Для полегшення завдання діти можуть отримати карту Європи.)
Країни:
1. Австрія – Відень.
2. Чехія – Прага.
3. Греція – Афіни.
4. Італія – Рим.
5. Швеція – Стокгольм.
6. Франція – Париж.
7. Німеччина – Берлін.
8. Словаччина – Братислава
9. Польща – Варшава
10. Литва – Вільнюс
СИМВОЛИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Історія створення прапору починається у 1955 році.
Коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності.
Прапор представляє ідеал об’єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок, як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, незважаючи на розширення ЄС.
Гімн. У широкому значенні – це гімн не лише ЄС, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику слова «Оди радості», написаної у 1785 році Фрідріхом фон Шиллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен.
ГРА «Що? Де? Коли?»
А щоб перевірити наскільки ви обізнані про європейські держави, більше дізналися нового, пропоную провести ГРУ «Що? Де? Коли?»
1. Мер Лондона Кен Лінгвінстон, який був при владі з 2000 по 2008 рік, вважав затори однією з найбільших проблем у місті. Він стверджував, що і самому нерідко доводилось втрачати дорогоцінний час. Наступник Лінвінстона Борис Джонсон вирішив для цю проблему кардинальним чином. А яким? Відповідь: Почав їздити на роботу на велосипеді. Увів плату за користуванням авто.
2. В якому році Укарїна підписала договір про Ассоціацію з ЄС. Відповідь: 2014 році.
3. Ця держава – член ЄС, має найменші збройні сили у Європейському союзі. Чисельність регулярної армії країни – лише 900 чоловік. Про яку країну йдеться? Відповідь: Люксембург. Бельгія.
4. ЦЮ країну називають «банкіром» всього світу? Відповідь: Швейцарія.
5. ЦЯ країна – «молочна ферма» Європи? Відповідь: Данія.
6. В середні віки столицю ЦІЄЇ країни звали Стекольним градом? Відповідь: Швеция. (Стокгольм.)
7. У ЦІЙ європейській столиці співвідношення велосипедистів та автомобілістів на дорогах складає 48% до 18% на користь власників велосипедів? Відповідь: Амстердам. (Амстердам називають «велосипедною столицею» за неймовірну кількість велосипедів. На 750 тисяч жителів налічується більше 600 тисяч велосипедів.)
8. Форма ЦІЄЇ країни – у вигляді взуття? Відповідь: Італія (чобіт).
9. На території ЦІЄЇ сучасної країни ЄС жив персонаж Граф Дракула? Відповідь: Румунія. (Персонаж Брема Стокера, Дракула, жив на сході
10. Європи. Проте сама книга про нього писалася автором на батьківщині, в сучасній Ірландії.)
11. Навкруги ЦІЄЇ країни тільки Середньоземне море? Відповідь: Мальта.
12. Рада Європейського Союзу знаходиться у цьому місті? Відповідь: Брюссель.
13. Якби Європейський союз був єдиною країною, то яке місце у світі за кількістю населення він займав? Відповідь: 3 місце. (Населення набільших країн світу: Китай – 1300 млн., Індія – 934 млн, США – 262 млн,
14. Саме ЦЯ дочка київського князя Ярослава Мудрого, відомого побудовою тісних зв’язків з давніми європейськими державами стала королевою Франції? Відповідь: Анна Ярославна. (Дружина короля Генріха І.)
15. ЦЕ місто об’єднує великих музикантів: Моцарта, Шуберта, Штрауса? Відповідь: Відень.
16. Це – єдина столиця, всередині якої розташоване ціла держава? Відповідь: Рим, у якому розташований Ватикан.
17. Саме ЦІ 3 мови є офіційними в ЄС? Відповідь: англійська, французька, німецька.
18. Саме цю столицю мадам де Сталь назвала «єдиним місцем, де можна обійтися без щастя». Відповідь: Париж.
19. Її постійний епітет – Злата? Відповідь: Прага.
20. Назвати валюту ЄС. Відповідь: евро.
21. ЦЕ місто є батьківщиною театру. Відповідь: Афіни.
22. Країна, де відбувались дії трагедії Шекспіра «Гамлет». Відповідь: Данія.
23. Де можна побачити «Джоконду» да Вінчі. Відповідь: Лувр, Париж.
Літературна подорож “Європейські казки”.
«Ці неповторні твори» (вам – підказки, нам – твір, автора і країну)
1. «Селяни, хочете заробити? Скажіть королю, що ці поля мого господаря – маркіза Карабаса.»
Відповідь: «Кіт у Чоботях», Шарль Перро, Франція.
2. «Всі ми – люди хороші, та тільки не щастить нам у житті. Що ж поробиш: де цибуля – там і сльози».
Відповідь: «Пригоди Чіполіно», Джанні Родарі, Італія.
3. «До гусака підходить хлопчик і, жаліючи його, ласкаво говорить: «Мартін, Мартін! Випий ковток води! Побачиш, тобі відразу стане легше!» Мартін встає і каже: «Вдома ми не були з тобою друзями. Але ти допоміг мені в біді, Нільс, і я хочу віддячити тобі».
Відповідь: «Чудова подорож Нільса з дикими гусьми», Сельма Лагерльоф, Швеція.

Якщо ми хочемо “познайомитися” з новою країною? Що тоді? Що може допомогти нам дізнатися про неї якомога більше цікавого, нового? Що говорить про країну та її народ більше ніж підручник з географії або історії?
Авжеж, казки цієї країни!
Як багато ми знаємо про Європу та ті країни, що входять до неї?
Помандруймо сьогодні до деяких з них, щоб трохи ближче пізнати багатобарвне обличчя європейської культури. І мандрувати ми будемо саме казками та з їхніми героями.
Франція
Країна романтики та кохання, краси та почуттів. Столиця цієї країни – Париж. Скажіть, а якого відомого французького казкаря ви знаєте?
Так, це Шарль Перо. Які його казки ви знаєте? А чи добре ви їх знаєте? Ось зараз і перевіримо.
Я буду читати опис героя, а ви маєте його вгадати.
• Вона була дуже доброю та вродливою. Але мачуха не любила її. Дівчина була змушена робити всю тяжку роботу по господарству: чистити котли та каструлі, мити сходи, прибирати в кімнатах, готувати. Спала вона на горищі, біля попелу. (Попелюшка)
• Коли вона народилася, на свято прийшло багато фей. Всі вони побажали їй щастя, краси, успіху. Але одна, стара фея, передрекла, що дівчина вколиться веретеном та помре. (Спляча красуня)
• Дівчинка дуже любила свою бабусю, тому часто носила їй пиріжки. Вона завжди одягала свою улюблену червону накидку з капелюшком. (Червоний Капелюшок)
• Його ім’я походило від його бороди, якою він дуже пишався. А ще у нього була таємниця, пов’язана з маленькою кімнаткою та ключем від неї. (Синя Борода)
• Він маленький на зріст, має чотири лапи, вуса та хвіст. На відміну від своїх родичів він вмів розмовляти як людина. Завдяки його розуму та хитрощам його володар став заможним паном. (Кіт у чоботях)
Наступна країна – Англія (Великобританія).
Вона відома своїми легендами про королів, лицарів, героїв та грабіжників. Подивимося, чи знаєте ви їхні імена.
• Він жив у лісі зі своїми друзями, грабував багатих і віддавав все бідним. (Робін Гуд)
• Цей чоловік об’єднав всю Англію. Він побудував місто, що стало вінцем честі та справедливості. За його круглим столом збиралися кращі з кращих. (Король Артур)
Наш новий пункт призначення – це Німеччина.
Дуже довгий час вона складалася з маленьких князівств, кожне з котрих мало свою культуру та літературну спадщину. Але два брати Якоб та Вільгельм ….. (Грімм) вирішили зібрати всі казки. Чи впізнаєте ви їх головних героїв?
• Ця компанія складалася з чотирьох друзів з музикальними вміннями. (Бременські музиканти)
• Вона змушена була піти з дому та жити в лісі з маленькими чоловічками. Адже мачуха ненавиділа її за вроду. Через це і намагалася вбити дівчину то гребінцем, то яблуком. Але справжнє кохання завжди робить дива. (Снігуронька або Білосніжка)
Нашою останньою зупинкою буде – Данія.
Тут народився і творив відомий письменник і казкар – ….. (Ганс Христіан Андерсен). Усім дітям відомі його казки, а вам?
• Усі народилися гарними, і лише він був наче маленьке чудовисько. Усі його цуралися. (Гидке каченя)
• Вона була холодна наче крига. Мешкала на Півночі і ненавиділа дітей. (Сніжна королева)
• Вона танцювала, а він стояв і милувався її красою. Він не був схожий на своїх “братів”. Адже в нього була лише одна нога. (Стійкий олов’яний солдатик)
Підбиття підсумків гри.
Учитель. Усього на території Європи розташовано 45 незалежних країн, економіка і культура яких тісно пов’язані. Україна, маючи великий природний, економічний, культурний, інтелектуальний потенціал, спроможна посісти належне місце серед народів Європи і світу в цілому.
Кожен повинен пам’ятати, що настав час, коли все залежить від спільної взаємодії та співпраці громадян держави Україна – дорослих і молоді.
Майбутнє залежить від кожного з нас!

Немає коментарів:

Дописати коментар